NAŠI HOSTÉ

Program je v procesu tvorby, potvrzené hosty průběžně doplňujeme. Pro aktuální informace sledujte náš Facebook

Přednášky

ZDEŇKA VOŠTOVÁ: Environmentální žal jako cesta k naději

Na přednášce se dozvíte teoretický základ k prožitkům environmentálního žalu a jak tento fenomén rezonuje světovou i českou společností. Posdílím s vámi také způsoby terapeutické práce a podpory, které mohou pomoci lidem tyto těžké prožitky nést a integrovat.  


VÁCLAV PFEIFER-MIKOLÁŠEK: JAK JE ŽITÝ POLITICKÝ GESTALT V NEW YORK INSTITUTE FOR GT (prac. název)

Přednáška vychází z rozhovorů autora s členy NYIGT o tom, jak vnímají a žijí politickou rovinu GT. 

MIROSLAV SVĚTLÁK: ?

Klikněte a můžete začít psát. Inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam.

ADAM SUCHÝ: Jak se zbezmocňujeme

Možná si to děláme sami, lapeni a osamoceni v terapeutických křesílkách, v projekcích o tom, jak by měla terapie a její výsledky vypadat, v předsudcích, že základní rámce jsou dané a s lety se nemění. Možná že celá psychoterapie se ještě stále příliš zabývá sama sebou, svým místem na slunci, svou vědeckostí a platností, a tím blokuje vlastní potenciál. Některé problémy současného světa jsou globální a začíná být zjevné, že na individuální úrovni již nelze dosáhnout účinné změny. S využitím teorie pole se pokusím stručně přiblížit tento pohled a také vás seznámím s činností GPA (Globální psychologická aliance), ke které se v letošním roce připojila i ČR a vznikla tak Česká psychologická aliance pro globální změny.

ALEŠ BORECKÝ: Terapie ve světě / svět v terapii

Reflektuje současná psychoterapie dostatečně svět a jeho vlivy na člověka? Vnímáme "širší pole" kolem nás a jak nás může činit fyzicky, duševně, psychosomaticky i spirituálně nemocnými? Je naděje na změnu? Co/kdo a jak může naše duše léčit? Pojďme hledat společně alespoň ty důležité otázky a následně náznaky odpovědí... 

DALIBOR ŠPOK: Zkušenost mediální viditelnosti

Za poslední roky jsem do mediálního prostoru vypustil mnoho psychologického i nepsychologického. Stal jsem se mediálně viditelným. Ale toto "viditelný" znamená také setkávání se s projekcemi, názory a emocemi druhých. Je to cesta zajímavých dilemat, vnitřních bojů a vnějších chyb. Rád bych s vámi reflektoval tuto svou zkušenost a položil si otázky: Co bylo daleko těžší/lehčí/jiné než jsem očekával? Co bych dnes udělal jinak? Co je pro úspěšné mediální působení důležité? A také: změnila má zkušenost s (mediální) sociální angažovaností mou životní a profesní pozici? Nebo, chcete-li, provokativněji: Stal jsem se díky ní lepším psychologem?

MARTIN NAWRATH: 

Klikněte a můžete začít psát. Numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat.

LENKA PAVUKOVÁ-RUŠAROVÁ: Rod a identita (pohlad na transrodovost a ine identity ako na emancipaciu odlisnosti, mozny civilizacny posun vpred) 

HANA VOJTOVÁ: SOUCIT A SOUCIT SE SEBOU (?)

Klikněte a můžete začít psát. Inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam. 

Workshopy

Workshopy mají omezenou kapacitu. Přihlašování na ně spustíme v únoru 2022.

VÁCLAV PFEIFER-MIKOLÁŠEK: Dva tance v poli

Skupinový experiment, který si klade za cíl prozkoumat výrok: když trpí část pole, trpí celé pole. V duchu politického Gestaltu se experiment opírá o princip dávání hlasu (umlčeným) menšinám.

TOMÁŠ ANDRÁŠIK, BÁRA KRČMÁŘOVÁ: Future sense, Gestalt theatre a improvizace: podporujeme kreativní přizpůsobování ve 21. století 

"Future sense" je kniha Malcolma Parletta zpřístupňující principy Gestalt terapie širšímu spektru oblastí rozvoje lidí i společnosti ve 21. století. Parlett představuje "5 dovedností pro budoucí svět", které jsou esencí kreativního přizpůsobování a vedou k "umění života" prodchnutého kreativitou a spontaneitou. Jsou jimi: 

  1. sebeuvědomování
  2. vztahování se ke druhým a světu
  3. schopnost reagování na situaci teď a tady
  4. vtělesněnost prožívání (embodiment)
  5. experimentální postoj k životu

Parlett je toho názoru, že naši schopnost kreativně se přizpůsobovat lze kultivovat a rozvíjet.

Impro a drama jsou pro nás bezpečným experimentálním hřištěm a zároveň posilovnou kreativního přizpůsobování. Proto vám nabízíme workshop, během kterého ochutnáme možnosti, jak můžeme své "umění žít" kultivovat prostřednictvím divadelní improvizace a porozumět tomuto procesu optikou Gestalt terapie. Skrze vtělesněnou zkušenost se také pokusíme dotknout existenciální roviny kreativního přizpůsobení. Kultivovat jej na úrovni přesahující jednotlivce je možná jednou z cest, jak čelit proměnám našeho života v kontaktu s environmentálními a společenskými výzvami současného světa.

ZDEŇKA VOŠTOVÁ: Environmentální žal prožitkem

Pomocí vlastního prožitku si vyzkoušíme, jak s environmentálním žalem pracovat. Budeme přitom vycházet nejen z gestalt psychoterapie, ale také mindfulness a práce obnovující spojení od ekopsycholožky Joanny Macy. Na semináři bude též prostor na dotazy a vzájemné sdílení vašich zkušeností. 

MARTA PILAŘOVÁ: Jak na vystupování v médiích ?